Velká Británie čelí ekonomické krizi

The UK is facing an economic crisis

Nedávné Změny v nejvyšší funkci Spojeného království měly pozitivní vliv na libru šterlinků a výnosy dlouhodobých státních dluhopisů. Ale reakce finančního trhu byla ve srovnání s tím utlumená finanční turbulence viní v posledních týdnech bývalá premiérka Liz Trussová a exkancléř Kwasi Kwarteng.

Po minirozpočet 23. září trhy zareagovaly na špatnou politiku: Trussovu strategii provést masivní daňové škrty, aniž by poskytly velkou jistotu ohledně jak by se to financovalo. Své obrácení snížil výnosy dluhopisů z nedávných maxim (v podstatě snížil náklady na vládní půjčky) a zaznamenal posílení libry. Celkově však byly tržní ztráty zaznamenané po minirozpočtu stěží uhrazeny.

Pro investory je zdravá a stabilní hospodářská politika důležitější než osoba s bydlištěm v čísle 10. A to je důvod, proč nového premiéraNedávné pohyby na trhu naznačují, že investoři nadále vidí významnější problémy s ekonomikou Spojeného království, a to jak okamžitě, tak v dlouhodobém horizontu.

v krátkodobém horizontu výnosy na britské státní dluhopisy vystřelily nahoru po minirozpočet, což zvyšuje vládní náklady na půjčky. Absence doprovodné prognózy Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) tuto negativní reakci ještě umocnila.

Předtím byla Bank of England uvažovat o cvičení prodeje dluhopisů pokusit se vrátit rostoucí inflaci zpět ke svému 2% cíli snížením nabídky peněz v oběhu (toto je známé jako kvantitativní zpřísnění). Místo toho to muselo rychle změnit kurz po minirozpočtu. Nejenže toto zpřísnění odložila, ale také znovu zahájila kvantitativní uvolňování a nákupy dluhopisů a slíbila nakoupit až 10 miliard liber v prasničkách denně řešit související krizi mezi penzijními fondy.

Budoucí dynamiku výnosů státních dluhopisů budou nyní určovat dvě věci a budou diktovat vládní výpůjční náklady.

Za prvé, jasno v tom, jak dlouho Bank of England plánuje pokračovat ve své politice kvantitativního uvolňování (nákup dluhopisů, aby udržela nízké výnosy), než se opět vrátí ke kvantitativnímu zpřísňování. Trhy tyto akce velmi pečlivě sledují a jakýkoli náznak, že tato podpora ze strany banky bude odříznout může znervóznit obchodníky a investory.

Zadruhé, vládní střednědobý fiskální plán, který je aktuálně naplánován na 31. října, ovlivní také výnosy dluhopisů. Na rozdíl od mini-rozpočtu bude tento plán obsahovat hloubkové posouzení od OBR, které trhům poskytne více informací. Současný kancléř Jeremy Hunt navíc předložil některá opatření fiskálního plánu, aby zmírnil obavy trhu.

Stále však není jasné, o jaký plán půjde. Strategie snižování dluhu od Hunta a nové vlády v čele s Rishi Sunakem by měla zajistit trhy o fiskální stabilitě Spojeného království, ale stále není známo, zda by k tomu došlo prostřednictvím vyšších daní nebo nižších výdajů. Nějaký důkaz o tom, co by bylo nejlepší pro ekonomiku, podporuje zvyšování daní z kapitálových příjmů (daň z kapitálových výnosů a dědickou daň) spíše než snižování veřejných výdajů nebo zvyšování daní z příjmu.

Z dlouhodobého hlediska jsou hlavními problémy Spojeného království stagnující růst a nedostatečná produktivita. A pokud nová vláda řeší současné problémy zvyšováním daní a snižováním výdajů – vedle toho vyšší úrokové sazby od Bank of England – dojde k dalším ekonomickým bolestem.

Měnící se globální ekonomika

Mnoho zemí trpí podobnými problémy jako Spojené království, což přispívá k oslabení globální ekonomický výhled obecně právě teď. Po delší době historicky ultra nízké úrokové sazbyzvýšení – tzv. normalizace měnové politiky – byly očekávaný ve většině zemí. Prudký nárůst inflace v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a problémy s dodavatelským řetězcem v období pandemie však způsobily, že většina centrálních bank se zpřísnit měnovou politiku ještě dále rychlejším zvyšováním sazeb.

Nedávné změny sazeb centrálními bankami

Graf znázorňující změny základních sazeb centrální banky za poslední desetiletí s prudkým nárůstem na začátku roku 2022.
Změny úrokových sazeb centrálními bankami ve Spojeném království, Japonsku, USA a eurozóně mezi říjnem 2012 a říjnem 2022.
Autorský graf využívající data Banky pro mezinárodní platby.

Toto zvyšování sazeb a strategie zpřísňování politik centrálními bankami by mohly způsobit významnou finanční a fiskální nestabilitu. Federální rezervní systém USA již odvíjí svou rozvahu od vrcholu 8,97 bilionu USD (7,9 bilionu liber) v dubnu 2022 například způsobilo zhodnocení dolaru o více než 13 % za posledních šest měsíců. Toto vytvořilo výzvy pro měny rozvíjejících se trhů a také hlavní měny – jen, libra šterlinků a euro – které mají všechny značně znehodnoceny vůči americkému dolaru.

To přispělo k inflačním tlakům, zejména v eurozóně a Spojeném království, ale také to ovlivňuje výnosy státních dluhopisů, což zpochybňuje ekonomickou stabilitu v těchto zemích. Od srpna se náklady na půjčky pro mnohé více než zdvojnásobily.

Rostoucí náklady na vládní půjčky

Spojnicový graf znázorňující rostoucí náklady na půjčky v posledních měsících pro vlády ve Spojeném království, USA, Německu, Itálii, Kanadě, Francii a Řecku.
Výnosy 10letých státních dluhopisů od srpna do října 2022.
Autorský graf využívající data Thomson Reuters.

Aby ale řešily rostoucí inflaci, ještě více centrálních bank bude chtít zmenšit své rozvahy prodejem dluhopisů. Celková velikost programů nákupu aktiv samotných hlavních čtyř centrálních bank je cca 26,7 bilionu USD. Se slabou globální ekonomikou a těmito dalšími finančními křehkostmi to bude a bolestivé cvičení pro globální ekonomiku.

Takové zpřísnění skutečně dále zvýší náklady na vládní půjčky, což způsobí velké problémy, zejména pro vysoce zadlužený vlády a ty, které se stále vyplácejí období pandemie podpora, jako je Velká Británie a eurozóna.

Konkrétně Spojené království se také potýká s posunem v globální ekonomické těžiště pryč od jeho ekonomiky. Za méně než dvě desetiletí se Spojené království v relativním vyjádření zmenšilo z ekonomiky větší než Čína na přibližně devětkrát menší. A libra již nemá stejné postavení jako americký dolar, což znamená, že finanční trhy budou přísně trestat pokud vybočuje z řady.

To znamená, že nová vláda Spojeného království čelí složitému úkolu, jak obnovit důvěru globálních investorů ve svou ekonomickou stabilitu, a to i s novým premiérem, který je všeobecně považován za pevnou ruku.Konverzace

Muhammad Ali Násirdocent v oboru ekonomie, University of Leeds

Tento článek je znovu publikován z Konverzace pod licencí Creative Commons. Číst Původní článek.

Leave a Reply